Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jest to uniwersalna zasada, która dotyczy również instalacji fotowoltaicznych. Bywa, że z racji darmowego prądu, przestajemy panować nad zużyciem i okazuje się, że nasza fotowoltaika jest już zwyczajnie za mała.

Dlaczego ludzie chcą rozbudowywać instalacje PV?

 • Ze względów finansowych – założyli zbyt małą instalację.
 • Mają źle dobraną instalację – wykonawca wcześniej nie przygotował projektu, nie sprawdził rachunków.
 • Zwiększyło się zużycie prądu – w wyniku zakupu nowych sprzętów np. klimatyzacji lub zmianą sposobu ogrzewania domu. Prąd jest jedynym źródłem, który możemy mieć za darmo, a koszty ogrzewania mają praktycznie największy udział w budżecie domowym.

Czy w takim przypadku warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Żeby instalacja fotowoltaiczna była najbardziej opłacalna, powinna być idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb energetycznych inwestora. Profesjonalne firmy fotowoltaiczne, podczas doboru mocy instalacji PV, biorą pod uwagę zarówno bieżące zużycie energii, ale i również planowane w przyszłości inwestycje. W przypadku znacznego wzrostu zużycia energii elektrycznej, warto zastanowić się nad rozbudową mikroelektrowni, aby nie płacić coraz wyższych rachunków za prąd.

Moje zużycie prądu wzrosło, jakie mam możliwości?

 1. Możesz rozbudować istniejącą instalację w celu zwiększenia jej mocy.
 2. Możesz założyć drugą instalację.

Rozbudowa instalacji

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, ale sposób jej przeprowadzenia, uzależniony jest od wielu czynników. Może się wydawać, że powiększenie instalacji fotowoltaicznej to pestka – wystarczy przecież zamontować dodatkowe moduły i gotowe. Niestety, w praktyce nie jest to takie proste. Samo ich dołożenie do istniejącej instalacji fotowoltaicznej w wielu przypadkach nie rozwiąże problemu zbyt małych uzysków. Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Moduły fotowoltaiczne generują energię, której wartość zależy od nasłonecznienia, pory dnia i temperatury. Nie bez znaczenia, jest tutaj właściwy dobór mocy falownika, która powinna być niższa, niż moc modułów – wtedy właśnie osiąga najwyższą wydajność.

Panele powinny jak najdłużej dostarczać energię zbliżonej do maksymalnej mocy falownika. Jednocześnie trzeba unikać strat energii, które pojawiają się gdy panele generują jej więcej, niż maksymalna moc falownika.

Ze względu na to, możliwość rozbudowy istniejącej już instalacji dość mocno ograniczona. Większość mikroinstalacji można powiększyć maksymalnie o 20%-25% od mocy nominalnej falownika - co w praktyce przekłada się na 2-3 moduły. Jeśli dołożymy więcej modułów, nasza instalacja będzie generować straty, a nie o to w tym wszystkim chodzi. W wielu przypadkach taka mała rozbudowa może okazać się niewystarczająca, a wtedy warto rozważyć montaż drugiej, osobnej instalacji.

Zanim zamontujemy dodatkowe moduły, należy wziąć pod uwagę:

 •  to, czy mamy na nie miejsce;
 •  czy na rynku dostępne są jeszcze moduły, które mamy zamontowane;
 • moc modułów – błyskawiczny rozwój technologiczny branży PV spowodował, że moc modułów dostępnych na rynku jest coraz większa;
 •  współczynnik degradacji modułów, współczynnik temperaturowy, trzeba też pamiętać, że zamontowane moduły już też nie mają tych samych parametrów jakie są w karcie katalogowej bo w czasie eksploatacji już na pewno się częściowo zużyły, dla tego tak ciężko dobrać inne;
 • w instalacji fotowoltaicznej panele łączone są szeregowo (w string). W tym przypadku falownik śledzi maksymalny punkt mocy łącznie, dla wszystkich modułów w danym szeregu. W praktyce oznacza to, że wszystkie one będą pracować z mocą najsłabszego. Musimy pamiętać, że jeśli do instalacji złożonej z modułów o mocy 300 W dołożymy moduły o mocy 400 W to w praktyce i tak będą one pracować z mocą 300 W.

Nie bez znaczenia są też aspekty wizualne i to, czy kolejne moduły zmieszczą się na naszym dachu.

Jeśli jednak przebrniemy i uda nam się wszystko dopasować trzeba zdawać sobie sprawę z dość WYSOKIEGO KOSZTU MONTAŻU  takiej rozbudowy oraz trudności znalezienia chętnej ekipy, która podejmie się tego.

 1. Nie wszystkie ekipy, chcą coś poprawiać po innych ekipach
 2. Czas pracy – to przynajmniej 1 dzień roboczy, gdzie ekipa spokojnie może zamontować w tym samym czasie całą instalację, za którą zarobi po prostu więcej.

Trzeba tez pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na rozbudowę, która zostanie wykonana przez  inna firmę, która nam montowała instalację TRACIMY WSZYSTKIE GWARANCJE.

Montaż drugiej instalacji

W wielu przypadkach o wiele bardziej opłaca się założyć drugą – mniejszą instalację, niż rozbudowywać obecną. Możemy wtedy wybrać moduły dowolnej mocy i korzystać z ich możliwości w 100%.

Decydują się na drugą instalację, możemy dopasować jej wielkość, do naszego zużycia. Jeśli ogranicza nas miejsce na dachu, to warto zastanowić się nad zamontowaniem fotowoltaiki na gruncie. Możemy wybrać moduły o dowolnej mocy i pasujący do nich falownik. Druga instalacja to zdecydowanie wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązanie – zarówno jeśli chodzi o dobranie produktów, jak i sam montaż.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na rozbudowę istniejącej już instalacji, czy na montaż nowej, warto zasięgnąć opinii fachowca, który pomoże wybrać lepsze rozwiązanie. Dzięki obowiązującym przepisom osoby, które posiadają już instalację fotowoltaiczną i zdecydują się na jej rozbudowę lub drugą instalację, to nadal będą obowiązywać nas dotychczasowe zasady rozliczeń.

 

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij