Rozbudowa fotowoltaiki na starych czy nowych zasadach?

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Rozbudowa fotowoltaiki na starych czy nowych zasadach?

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej. Szczególnie teraz - przy tak szybko rosnących cenach prądu. Coraz więcej osób, które posiada już fotowoltaikę decyduje się na jej rozbudowę – dzięki obowiązującym przepisom, wszystko odbywa się ‘na starych zasadach’ rozliczeń, a większa instalacja to większe uzyski.

Posiadanie własnej elektrowni słonecznej zachęca do większego zużycia energii. Właściciele instalacji fotowoltaicznych często decydują się na zakup nowych urządzeń elektrycznych, klimatyzacji, ogrzewania, pomp ciepła, czy aut elektrycznych. Nagle okazuje się, że zużycie prądu wzrosło nawet o 30% i więcej, w stosunku do tego, co konsument zużywał przed założeniem fotowoltaiki.

Większość prosumentów obawia się, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, zmieni  zasady rozliczania ze sprzedawcą energii, co niekoniecznie byłoby dla nich korzystne.

Od czego zacząć rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Każda rozbudowa mikroinstalacji wymaga zgłoszenia. Zgodnie z ustawą o OZE, prosument ma na to 14 dni. Za brak takiego zgłoszenia zmian w instalacji OZE grozi kara wysokości 1 000 zł.

Jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie ma wpływu na zmianę aktualnej mocy przyłączeniowej i nie wymaga przebudowy przyłącza, to prosument musi jedynie poinformować dystrybutora o zwiększeniu mocy mikroinstalacji. Można to zrobić za pomocą wniosku o aktualizacji danych technicznych instalacji PV. W zgłoszeniu należy wskazać wszystkie parametry techniczne mikroinstalacji aktualne na dzień składania zgłoszenia. Warto zaznaczyć, że dystrybutor to nie sprzedawca, od którego dostajemy rachunki za prąd. Jest to firma zarządzająca siecią, która w swojej nazwie ma słowo „Dystrybucja” lub „Operator”.

Po otrzymaniu zgłoszenia, operator w ciągu 14 dni wystawia dokument potwierdzający aktualizację danych, przyłączonej mikroinstalacji oraz przekazuje tę informację sprzedawcy energii elektrycznej, z którym prosument posiada zawartą umowę.

Jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej będzie wymagać zwiększenia mocy przyłączeniowej lub przebudowy przyłącza (np. na trójfazowe), to konieczne jest wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie nowych warunków przyłączenia oraz zawarcie umowy przyłączeniowej. Czas realizacji, może się wydłużyć - zwłaszcza jeśli zwiększenie mocy przyłączeniowej wymaga od OSD przebudowy sieci energetycznej. Jeśli zwiększenie mocy przyłączeniowej będzie wiązało się z przebudową instalacji, to prosument może ponieść dodatkowe koszty z tym związane.

Podsumowując, w przypadku, gdy rozbudowa nie wiąże się z koniecznością zmiany przyłączeniowej, zmiana umowy nie jest konieczna, natomiast przy zwiększeniu mocy przyłączeniowej zawierane są aneksy do umów.

Wielu prosumentów, wciąż zastanawia się nad rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Argumentują to obawami, przed zmianą systemu rozliczeń – zupełnie niepotrzebnie. Właściciele mikroinstalacji, którzy zdecydują się na powiększenie swoich instalacji, zachowują prawo do rozliczania całości energii na dotychczasowych zasadach, nawet po zmianie ustawy.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij