Jak działa instalacja fotowoltaiczna-działanie systemu pv

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Ceny za energię elektryczną stale rosną i z roku na rok jesteśmy zmuszeni płacić coraz więcej za prąd. Wiele osób chcąc obniżyć swoje rachunki szuka alternatywnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym możemy obniżyć rachunki za prąd nawet do zera! Instalacja  przekształca energię słoneczną w prąd, a jej głównym elementem są panele oraz falownik.  Czy warto montować panele na dachu?  Jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Jak działa fotowoltaika? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Aby instalacja fotowoltaiczna miała sens, konieczne jest przeprowadzenie audytu, na którego podstawie dobrana zostanie odpowiednia moc systemu. Wielkość instalacji pv powinna być dopasowana w taki sposób, aby wyprodukowana w ciągu roku energia, nie przekraczała rocznego zużycia. Do wyliczenia średniego kosztu może posłużyć nam kalkulator fotowoltaiczny, jednak musimy pamiętać, że pozwala on tylko na ‘oszacowanie’ wielkości systemu pv, a końcową moc oraz cenę fotowoltaiki warto skonsultować na spotkaniu z doradcą.

Czym jest fotowoltaika?

Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnimy pokrótce czym jest fotowoltaika i jak działa. Pierwszą rzeczą, która kojarzy nam się z fotowoltaiką są panele, które zazwyczaj montowane są na dachu. Panele fotowoltaiczne dzięki swojej budowie, przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną - mamy więc własny darmowy prąd. Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik – jest to urządzenie które przekształca prąd stały w prąd zmienny – prościej mówiąc, dzięki niemu mamy prąd gniazdkach, do których możemy podłączyć wszystkie elektryczne urządzenia. Pozostałe części fotowoltaiki to systemy montażowe, które są indywidualnie dobierane do każdej instalacji – chodzi tutaj o wszelkie śruby, mocowania oraz konstrukcje. Wiemy już, z czego składa się i jak działa instalacja fotowotlaiczna, teraz przejdźmy do tego, ile energii zużywa nasz dom.

Dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej

Jak określić moc instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim musimy wiedzieć ile prądu zużywamy w domu w ciągu roku. Tak naprawdę, to od tego parametru będzie uzależniona wielkość instalacji fotowoltaicznej oraz cena. Jak sprawdzić ile energii zużywa nasz dom? Wystarczy sięgnąć po rachunki za energię elektryczną – idealnie sprawdzi się roczne podsumowanie. Na ich podstawie możemy poznać przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważne jest, aby wielkość instalacji pv nie była ani za mała, ani za duża. Aby dobrać odpowiedną moc instalacji fotowoltaicznej, należy również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania na energię – istotne jest to, czy w najbliższym czasie planujemy zakup nowych urządzeń elektrycznych lub zmienić sposób ogrzewania domu. Dogłębna analiza rachunków za energię elektryczną pozwoli nam określić przybliżoną moc oraz koszt instalacji fotowoltaicznej. Warto również przypomnieć, że zgodnie z aktualnym systemem opustów, za 1kWh oddaną do sieci, możemy odebrać 0,8kWh – w przypadku instalacji o mocy do 10 kWp.

Czy lokalizacja domu i wielkość dachu wpływa na wielkość instalacji?

Nie bez znaczenia, jest również ekspozycja powierzchni dachu względem słońca, rodzaj pokrycia oraz ilość połaci. Zdarza się, że warunki orientacji dachu nie są najlepsze – np. gdy dach ustawiony jest na wschód-zachód. W takim wypadku będziemy musieli dobrać większą moc instalacji pv, aby pokrywała całkowite zapotrzebowanie na energię.

Lepiej mieć większą czy mniejszą instalację fotowoltaiczną?

Idealnie jest, gdy instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. Mniejsza moc fotowoltaiki nie pokryje naszego popytu energetycznego, natomiast zbyt duża instalacja będzie wiązała się z większym nakładem finansowym, a nadprodukowanej energii nigdy nie odzyskamy. Warto skorzystać z indywidualnego audytu, który pozwoli nam dobrać odpowiednią wielkość instalacji do naszych potrzeb.

Kalkulator fotowoltaiczny – sprawdź szacowaną wielkość twojej instalacji fotowoltaicznej

Chcąc  poznać przybliżoną wielkość instalacji, można również skorzystać ze specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator solarny. Wystarczy wpisać ‘kalkulator fotowoltaika’ i zaznaczyć średnie rachunki za prąd. System wyliczy średnią wielkość instalacji pv.

Elementy instalacji fotowoltaicznej – czyli z czego składa się instalacja pv

Instalacja fotowoltaiczna to indywidualnie skompletowany zestaw, dopasowany do preferencji oraz potrzeb klienta. Składa się ona z kilku elementów takich jak: panele fotowoltaiczne, system montażowy oraz inwenter (falownik). Każdy komponent ma wpływ na finalne uzyski naszej instalacji, dlatego tak ważne jest doświadczenie oraz umiejętność kompletowania całych zestawów fotowoltaicznych.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które przekształcają promienie słoneczne na energię elektryczną. Odbywa się to w wyniku odbicia fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytworzony prąd ma formę prądu stałego, który musi być przekształcony w prąd przemienny. Za ten proces odpowiedzialny jest falownik – sprawia, że prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystywany do zasilania domowych urządzeń (prościej mówiąc - prąd jest w gniazdkach i możemy z niego korzystać).

Gdzie magazynować nadwyżki prądu?

Wytworzony w ten sposób prąd może być wykorzystywany na bieżąco, lub magazynowany w Zakładzie Energetycznym. Można też gromadzić nadwyżki w akumulatorach, jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie, ze względu na wysokie ceny akumulatorów.

Licznik dwukierunkowy a instalacja fotowoltaiczna

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest podliczanie energii elektrycznej, którą oddajemy do Zakładu Energetycznego oraz tą, którą z niego pobieramy. Na podstawie danych z licznika dwukierunkowego następuje rozliczenie z Zakładem Energetycznym. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90%. 

Czy fotowoltaika się opłaca?

Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz bardziej opłacalna. Instalacja fotowoltaiczna nie posiada żadnych części ruchomych, dlatego też nie wymaga serwisu i jest prawie bezawaryjna. Dodatkowo, decydując się na instalację fotowoltaiczną można skorzystać z dofinansowania w wysokości 5 0000 zł z programu ‘Mój Prąd’. Pozostałą kwotę można odliczyć od podatku dochodowego – odzyskująć 17%. Przy obecnych możliwościach finansowanych, instalacja pv zwróci się po ok 5-6 latach.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij