niedziela, 21 styczeń 2018 19:20

Żywotność systemu fotowoltaicznego to znacznie więcej niż 25 lat

Pytanie o żywotność systemu fotowoltaicznego to jedno z pierwszych, jakie się nasuwa przy procesie inwestycyjnym, którym jest budowa własnej elektrowni. Istotonym czynnikiem jest tu gwarancja na panele fotowoltaiczne.


Panele fotowoltaiczneWiększość producentów modułów fotowoltaicznych oferuje każdemu klientowi dwa typy gwarancji : gwarancję obejmującą ukryte wady materiałowe produktu, która zazwyczaj wynosi 10 lat oraz 25-letnią gwarancję mocy , która mówi, że moc modułu fotowoltaicznego po 25 latach będzie na poziomie 80% jego mocy znamionowej.

Gwarancja mocy, potocznie nazywana jest gwarancją żywotności modułów fotowoltaicznych, co wcale jednak nie oznacza, że nasze moduły nie będą funkcjonować dłużej. Obecnie na świecie mamy do czynienia z instalacjami, które funkcjonują prawidłowo już ponad 30 lat i nic nie zapowiada, aby miało coś się w tym temacie zmienić. Skoro pierwsze, jakże niedoskonałe moduły fotowoltaiczne, pracują już ponad ćwierć wieku, to można się jedynie zastanawiać, jak długo będą pracowały moduły wyprodukowane wg najnowszych technologii od renomowanych producentów, takich jak niemiecki Heckert Solar. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że żywotność współczesnych systemów fotowoltaicznych może sięgać nawet 50 lat. Poniżej kilka ciekawostek na temat najstarszych działających systemów fotowoltaicznych na świecie:

- pierwszy system fotowoltaiczny w Szwecji został uruchomiony w 1984 roku (2,1 kWp zamontowane na fasadzie budynku w Sztokholmie). System do dziś działa niezawodnie, wciąż produkując energię elektryczną.

- również w 1984 pierwszą instalację fotowoltaiczną uruchomił przy swoim zakładzie jeden z japońskich producentów modułów PV, firma Kyocera. System do dziś działa niezawodnie, produkując energię elektryczną, która zasila linie produkcyjne.

- w 1985 roku można znaleźć informacje o jednej z pierwszych instalacji off-grid – 10 kWp w położonej na wysokości 2 600 m n.p.m.prowincji Gansu w Chinach. W 1993 roku w prowincji została wybudowana infrastruktura energetyczna, a moduły PV zostały przeniesione do regionalnego ośrodka badawczego czystej energii, gdzie do dnia dzisiejszego produkują energię elektryczną.

- jedna z pierwszych komercyjnych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech została oddana do użytku w 1983 roku. Jej moc wynosiła 300 kWp, a moduły fotowoltaiczne zostały wykonane w technologii szkło-szkło. Wprawdzie ta elektrownia została wyłączona z użytkowana (ogniwa o sprawności 8% zostały zastąpione dużo wydajniejszymi), to badania ogniw przeprowadzone w 2005 roku wskazały na ich świetną kondycję i gotowość do pracy przez następne lata.