czwartek, 24 maj 2018 05:46

System fotowoltaiczny off-grid lub on-grid

Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na dwa podstawowe typy: zintegrowane z siecią elektryczną – on-grid, oraz pracujące na sieć wydzieloną – off-grid.


On-grid - System do swojego prawidłowego działania potrzebuje sieci energetycznej.

Jest stosunkowo prosty i składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zamieniającego prąd stały na zmienny o napięciu sieciowym 230 V), dwóch liczników - produkcji i zużycia prądu (lub jednego dwukierunkowego), oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń.
Instalacja on-grid pozwala korzystać z energii tylko w czasie kiedy faktycznie jest ona produkowana, gdyż niewykorzystana nadwyżka energii przesyłana jest do sieci. Instalacja pobiera prąd z sieci energetycznej, również w sytuacjach kiedy potrzebujemy więcej energii niż jest w stanie aktualnie wytworzyć nasz system.

Minusem typowego układu on-grid jest to, że w momencie awarii sieci elektrycznej inwerter powoduje odłączenie paneli od instalacji, dlatego urządzenia elektryczne w domu przestają działać.

Off-grid - Podstawową funkcjonalnością systemów typu off-grid jest fakt, że w ich skład wchodzą akumulatory, dające nam możliwość magazynowania energii wytworzonej przez panele. Umożliwia to wykorzystywanie niespożytkowanej energii, która zmagazynowana jest w akumulatorach w dalszych częściach dnia. W rzeczywistości nie jesteśmy w stanie w ciągu dnia, na bieżąco wykorzystywać 100% energii wyprodukowanej przez nasz system. Profity płynące z taniej energii, której nie zużyliśmy za dnia możemy więc wykorzystać np. wieczorem. Systemu off-grid możemy również używać jako swoistego zasilania awaryjnego w przypadku przerwy w dostawie prądu z sieci. Rozwiązanie wydaje się prawie idealne, jakby nie jego cena. Systemy off-grid są dużo droższe od systemów on-grid. Różnica w cenie zależy głównie od akumulatora. Im bardziej pojemny i zaawansowany technologicznie, tym droższy.

Off-grid - to polecane rozwiązanie dla osób mających na przykład domy letniskowe lub dla tych, którzy chcą być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej.

​Przy wyborze odpowiedniego typu instalacji najważniejsze jest pytanie w jaki sposób zamierzamy gospodarować energią – kiedy i do czego będziemy ją wykorzystywać.