III Edycja Programu Energia Plus – dofinansowanie dla przedsiębiorstw
Pierwszego kwietnia ruszył nabór na wnioski do Programu Energia Plus. Jest to forma dotacji skierowana do przedsiębiorców, którego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko i poprawa jego jakości. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, przeznaczył na ten cel 745 milionów złotych.
Energia Plus – składanie wniosków
Beneficjentami programu Energia Plus mogą być przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym i trwa do 16.12.2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Dokumenty potrzebne do otrzymania dotacji można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej – przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Najpierw należy założyć konto i zalogować się na stronie NFOŚiGW http://gwd.nfosigw.gov.pl wybrać odpowiedni program.
Dofinansowanie z III edycji programu Energia Plus dla przedsiębiorstw może być udzielona w formie pożyczki.
Beneficjent, w ramach programu Energia Plus może otrzymać dotację w formie pożyczki od 0,5 mln zł do 300 mln zł – do 85% kosztów kwalifikowanych.
Jeśli przedsięwzięcie realizowane jest w formule ‘project finance’ to obowiązuje wymóg posiadania przez beneficjenta środków własnych w wysokości 15% kosztów kwalifikowanych wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Dotacja w formie pożyczki udzielona jest na okres nie dłuższy, niż 15 lat – liczony od wpłaty pierwszej transzy. Taka forma wsparcia w ramach programu Energia Plus może być częściowo umorzona (do 10% wypłaconej kwoty pożyczki, ale nie więcej niż 1 mln zł).
Energia Plus – rodzaje przedsięwzięć, które podlegają dotacji
- zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych
- ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery
- poprawa efektywności energetycznej
- wykorzystanie nowych źródeł ciepła oraz energii elektrycznej
- modernizacja lub rozbudowa sieci ciepłowniczej
Pełen wykaz dostępny jest na stronie
https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-iii-wnioskow-2022
Energia Plus – dofinansowanie do fotowoltaiki
W ramach programu Energia Plus, beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy turbin wiatrowych. Dodatkowo, wnioskodawcy mogą starać się o dofinansowanie do magazynów energii (w tym przypadku konieczne jest zintegrowanie magazynu z ze źródłem energii realizowanym w ramach projektu).
Energia Plus – ocena wniosku o dofinansowanie
Warto wiedzieć, że każdy wniosek złożony w ramach programu Energia Plus podlega ocenie, według trzech kryteriów:
- kryteria dostępu
- kryteria jakościowe (kryteria jakościowe punktowe i kryteria jakościowe dopuszczające)
- kryteria horyzontalne (fakultatywne)
Aby wniosek otrzymał pozytywną ocenę i przedsiębiorca otrzymał dotację, musi otrzymać przynajmniej 60% możliwych do uzyskania punktów. Brak spełnienia któregokolwiek z kryteriów, skutkuje odrzuceniem wniosku.