Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?
Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?
Net-billing czyli nowy system rozliczania energii ma zachęcić nas do większej autokonsumpcji energii. Prosument powinien umieć mądrze zarządzać energią i optymalizować jej zużycie.
Net-billing został skonstruowany tak, aby zmaksymalizować bieżące zużycie i jednocześnie ograniczyć lokalne przeciążenia, które są wynikiem przesyłu zbyt dużej ilości energii.
Co to jest autokonsumpcja?
Autokonsumpcja energii elektrycznej określa jaka część wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną jest zużywana na bieżąco i nie musi być oddawana do sieci jako nadwyżka.
Autokonsumpcja ogranicza przesył nadwyżek do sieci, pozwala zwiększyć niezależność energetyczną, obniżyć rachunki za prąd i skrócić czas zwrotu inwestycji.
Każdy ma inne potrzeby, jednak standardowe gospodarstwo domowe na bieżąco zużywa około 30% energii – a pozostała część trafia do sieci.
Po wprowadzeniu systemu net-billing warto zwiększyć autokonsumpcję, żeby ograniczyć energię, którą będziemy musieli odkupić.
Poznaj sposoby na zwiększenie autokonsumpcji
Mądre planowanie
Przede wszystkim zaplanuj korzystanie z urządzeń elektrycznych w godzinach, gdy produkcja prądu jest największa – przykładowo pranie, prasowanie można zrobić w sobotę.
Zarządzanie pracą urządzeń domowych
Wiele domowych urządzeń podczas pracy nie wymaga naszej obecności – w ten sposób można włączyć zmywarkę czy pralkę gdy jesteśmy w pracy. Sprzęty można zaprogramować tak, by włączały się w godzinach, kiedy produkcja jest największa.
Zamień gaz na prąd
Jeśli masz kuchenkę, piekarnik lub piecyk na gaz – zamień je na urządzenia zasilane prądem. W ten sposób nie tylko zwiększysz autokonsumpcję prądu, ale również zwiększysz bezpieczeństwo swojej rodziny.
Magazyn energii
Dobrym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji będzie korzystanie z magazynu energii. W ten sposób, niezużyta na bieżąco energia zamiast do sieci trafi do domowego akumulatora.
Ogrzewanie prądem z fotowoltaiki
Aby zwiększyć autokonsumpcję warto wykorzystać prąd do ogrzewania i schładzania naszego domu. Jeśli posiadasz pompę ciepła możesz ją zaprogramować tak, by w sezonie grzewczym ogrzewała, a latem schładzała dom w momencie, gdy produkcja prądu jest największa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury, niż wyłączenia urządzenia na czas naszej nieobecności.
Gniazdka smart
Obecnie większość urządzeń domowych posiada wbudowane akumulatory. Dzięki temu możesz je nastawić do ładowania, kiedy wychodzisz z domu. Warto też zainwestować w gniazdka typu smart, którymi możesz zdalnie sterować.
Ładowanie samochodu elektrycznego
Jeśli posiadasz samochód elektryczny to możesz wykorzystać go do zwiększenia autokonsumpcji. Pojazd można ładować po południu albo w weekendy – dzięki profesjonalnej ładowarce