Jak zabezpieczyć się przed wyższymi rachunkami za prąd?

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Czy epidemia koronawirusa przyczyni się do większych rachunków za prąd?

Większość firm, ze względu na aktualnie panującą sytuację, zdecydowała się na zdalny system pracy. Jest to bardzo odpowiedzialne zachowanie ze strony pracodawców i pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki z domu i nie narażają siebie oraz innych na rozprzestrzenianie się wirusa. Zamknięcie szkół, tryb zdalny – wiele rodzin spędza całe dnie w domu, a to może wpłynąć na zwiększenie się rachunków za prąd.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED WYŻSZYMI RACHUNKAMI ZA PRĄD?

Praca zdalna jest aktualnie najrozsądniejszym rozwiązaniem, jakie pracodawca może zaproponować swoim pracownikom. Dzięki temu, firma może pracować jak dotychczas – zmienia się tylko miejsce wykonywanych przez nas obowiązków. Praca zdalna to dla niektórych zmora, dla innych udogodnienie – jednak trzeba liczyć się z tym, że przebywając w domu w godzinach swojej pracy, możemy przyczynić się do większego poboru energii, a tym samym do wyższych rachunków za prąd.

Praca zdalna, a rachunki za prąd

Jeśli pracujesz zdalnie, twój dzień pewnie zaczyna się od przygotowania kawy lub herbaty. Włączasz komputer i wykonujesz swoje obowiązki. W trakcie pracy włączasz telewizor lub radio – żeby tylko zagłuszyć tą ‘grobową’ ciszę, do której nie jesteś przyzwyczajony. W tak zwanym między czasie, nastawiasz pranie, bo skoro już jesteś w domu, to warto to wykorzystać. Później druga herbata, jakieś jedzenie – i tak cały czas coś. Jesz, pijesz, jesz, pijesz i rzucasz okiem na chodzący w tle telewizor. W ten sposób zużycie energii w ciągu dnia znacząco wzrasta – co w niedalekiej przyszłości przełoży się na większe rachunki za prąd.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zdecydowanie najwięcej prądu pobierają sprzęty, które wykorzystują prąd do szybkiego podgrzewania wody lub jedzenia – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, płyta indukcyjna. Tak! To nie komputer zużywa najwięcej prądu – tylko czajnik! Jeśli 8 godzin pracujesz w domu, to musisz liczyć się z tym, że zużyjesz więcej prądu, a wzrost poboru energii będzie widoczny – jak tylko otrzymasz rachunki za ten okres.

Korzystaj mądrze

Skoro już pracujesz w domu, to zadbaj o to, aby nie marnować wyprodukowanej już energii. Przygotowując kawę lub herbatę, przygotuj jej większą ilość do dzbanka – jedno podgrzanie wody zużyje nam mniej energii, niż kilkakrotne!

Oszczędzaj światło – jeśli aktualnie przebywasz w salonie, to światło w kuchni niekoniecznie musi się świecić! Korzystaj świadomie, a nie odczujesz za bardzo tego, że pracujesz w domu!

Wbrew pozorom, bardzo dużo energii elektrycznej pobierają żarówki. Tak! Zwykłe żarówki są prawdziwym ‘wyjadaczem’ energii – dlatego warto zamienić tradycyjne żarówki na oświetlenie LED – nie dość, że takie oświetlenie posłuży ci znacznie dłużej, to będzie zużywało mniej energii!

Zainwestuj w fotowoltaikę

W idealnej sytuacji są teraz osoby, które posiadają własne mikroinstalacje pv. One nie muszą martwić się o większe rachunki – bo mają własny prąd. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię, z której mogą na bieżąco korzystać. Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej produktywna wtedy, kiedy świeci słońce – a więc między 7 rano, a 18 popołudniu  - czyli wtedy, kiedy pracujemy w domu, zdalnie. Zamiast oddawać energię do Zakładu Energetycznego, możemy z niej korzystać – oczywiście nie narażając się w ten sposób na większe rachunki. Mamy własny prąd, dlatego nie trzeba się ograniczać – ba! Wręcz przeciwnie – możemy wykorzystać czas pracy zdalnej, na nadrobienie domowych zaległości - na przykład w praniu. Aktualnie, instalacje fotowoltaiczne zwracają się po około 5-6 latach, jest to więc idealny czas na spotkanie z doradcą i zapoznanie się z tematem. Rynek fotowoltaiczny przechodzi aktualnie ogromne oblężenie. Coraz więcej osób decyduje się na własną mikroinstalację – bo to się po prostu opłaca! Zyskujesz niezależność energetyczną i nie musisz martwić się o stale rosnące ceny prądu! Korzystasz kiedy chcesz i ile chcesz!

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij