Falowniki - azjatycki czy europejski?

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Na wybór falownika wpływ ma kilka ważnych czynników
 • budżet przeznaczony na inwestycję
 • jakość urządzenia i doświadczenie producenta
 • dopasowanie do paneli pv oraz instalacji w domu
 • gwarancja i serwis
 • dodatkowe wyposażenie

Budżet przeznaczony na inwestycję

W Polsce wraz ze wzrostem zainteresowania pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca pojawiła się w sprzedaży ogromna ilość modeli, które proponują przeróżni producenci. Część z tych urządzeń produkowana jest w Azji. Znając produkty azjatyckich wytwórców wiemy, że mogą być to urządzenia zarówno dobrej jak i gorszej jakości. Kierując się przede wszystkim ceną zwróćmy też uwagę na markę. W sprzedaży istnieją bowiem inwertery stosunkowo niedrogie, ale posiadające już swoją historię, z powodzeniem stosowane przez instalatorów. Decydując się na droższy inwerter warto wybrać europejskiego producenta. Duże doświadczenie w branży fotowoltaicznej mają niemieccy producenci (Kaco / Steca) czy też austriacki (Fronius).


Jakość urządzenia i doświadczenie producenta

Doświadczenie inżynierów z za zachodniej granicy to setki tysięcy uruchomionych instalacji fotowoltaicznych. Inwertery niemieckie lub austriackie cechują się lepszą jakością wykonania poszczególnych elementów. Elementy przyłączeniowe oraz rozwiązania dotyczące montażu także wyglądają solidniej. Producenci ci nie oszczędzają na materiałach, co można dostrzec nie będąc fachowcem w tej dziedzinie. Na pewno warto zastanowić się czy nie zapłacić nieco wyższej kwoty za lepszą jakość oraz zdobyte przez producenta doświadczenie.


Dopasowanie inwertera do modułów pv, oraz instalacji wewnętrznej

Dopasowaniem inwertera do paneli fotowoltaicznych powinien zająć się doświadczony projektant. W tej kwestii warto zwrócić uwagę  na napięcie startu inwertera. Gdy będzie ono zbyt duże instalacja zamiast wystartować rano będzie czekać do godzin południowych, kiedy wyższe napięcie pojawi się na wyjściu połączonych w łańcuchy modułów. Pomimo, że słońce jest dopiero na wschodzie lub wieczorem na zachodzie, instalacja swobodnie może pracować z niższą mocą. Przekłada się to na produkcję, a co za tym idzie na zwrot inwestycji.


Gwarancja i serwis

Inwerter jest częścią instalacji, która wykonuję najcięższą pracę. Dlatego właśnie to urządzenie jest narażone najbardziej na awarię. O ile panele fotowoltaiczne z racji swojej zwartej budowy raczej nie ulegają same z siebie awariom, to w inwerterze, na skutek różnych czynników, awarie mogą się zdarzyć. Pierwszą linią wsparcia w takich sytuacjach jest oczywiście certyfikowany instalator, ale jeżeli okaże się że urządzenie trzeba wysłać do serwisu to kluczowe jest położenie najbliższego punktu serwisowego producenta. Serwisowanie w Azji charakteryzuje się długimi terminami oczekiwania. Serwisy w Europie działają dużo szybciej. W niektórych przypadkach serwis producenta przyjeżdża bezpośrednio do klienta i naprawia inwerter na miejscu. Serwisy europejskich producentów oferują wsparcie techniczne w języku polskim. Dbają również o instalatorów, posiadając specjalnie do nich adresowany  system szkoleń. To czy warto oszczędzać na takim wsparciu, kupując tańsze urządzenie, pozostawiam indywidualnej ocenie.


Dodatkowe wyposażenie inwerterów

To czego nie widać na pierwszy rzut oka to dodatki które oferują producenci. Dodatki takie jak monitoring instalacji online, wifi, zintegrowany rozłącznik DC, menu w języku polskim, wyjścia sterujące, nie są niepotrzebnymi bajerami ale opcjami, które mogą się realnie przydać i wpłynąć na zyski z inwestycji. W części azjatyckich urządzeń monitorowanie instalacji przez internet wiąże się z  dopłatą a rozłączniki DC nie zawsze są standardem. W droższych urządzeniach łączność bezprzewodową dostajemy w podstawowej opcji. Producenci także zadbali o integrację z urządzeniami mobilnymi. Przydatną opcją są także wyjścia sterujące, którymi możemy np: włączać urządzenia w domu, kiedy produkcja z elektrowni fotowoltaicznej osiągnie żądany poziom. Droższe inwertery fotowoltaiczne mogą współpracować także z pompą ciepła oraz bojlerem elektrycznym.

Korzyści z monitoringu:

  • kontrola poprawności pracy instalacji fotowoltaicznej jest priorytetem,
  • każda usterka powoduje realne straty finansowe!
  • dobry falownik na bieżąco rejestruje swoje parametry elektryczne takie jak napięcie, prąd, częstotliwość, moc chwilowa, ilość wyprodukowanej energii itp.
  • zautomatyzowana, stała analiza parametrów praca instalacji fotowoltaicznej pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości, a w przypadku usterki, pozwoli zlokalizować jej źródło.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij