Czy wiesz ile rocznie zużywają energii i ile płacisz za prąd za poszczególne urządzenia domowe?

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Czy wiesz ile rocznie zużywają energii i ile płacisz za prąd za poszczególne urządzenia domowe?

Od kilku lat ceny prądu w Polsce stale rosną. Z roku na rok, płacimy coraz więcej i nic nie zapowiada tego, że miałoby się to zmienić. Pobór energii domowych urządzeń wpływa bezpośrednio na to, ile płacimy za prąd, dlatego warto wiedzieć, które sprzęty potrzebują najwięcej prądu. Dzięki temu będziemy mogli przynajmniej w pewnym stopniu kontrolować swoje rachunki. Sprawdź, ile rocznie płacisz za korzystanie z lodówki i telewizora – koszty niektórych urządzeń są zaskakujące!

W naszych domach mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny za energię elektryczną, nie ułatwia nam to sprawy jeśli chodzi o kontrolowanie rachunków. Każdy sprzęt ma inną specyfikę i pobiera inną ilość energii. Należy tutaj wziąć pod uwagę częstotliwość i długość pracy urządzeń. Przykładowo – lodówka pracuje przez całą dobę, natomiast czajnik elektryczny działa krótko, kilka razy w ciągu dnia. Nie bez znaczenia jest też moc urządzenia oraz cenę prądu w danej taryfie. Wśród domowników, najpopularniejsza jest taryfa G11, gdzie średnia cena z 1kWh waha się od 0,69 do 0,78 zł.

Pokrótce przedstawimy wam średnie koszty utrzymania najpopularniejszych domowych urządzeń według obowiązujących stawek. Jak myślicie, jaki sprzęt jest największym pożeraczem energii? Zapraszamy do artykułu.

Telewizor – 142 zł rocznie

Telewizor to urządzenie, które zazwyczaj działa kilka godzin dziennie. Pobór energii w dużym stopniu uzależniony jest od zastosowanej technologii. Duże plazmy pobierają więcej energii, niż modele OLED i LCD. Przyjmijmy jednak, że średni pobór, dla telewizora 50 cali to około 100 W, co w dziennym rozrachunku pobiera 0,5 kWh. Tym samym, koszt używania telewizora to około 142 zł rocznie.

Komputer – 126 zł rocznie

Komputer podczas standardowej pracy pobiera około 110 W energii. Korzystając z komputera przez 4 godziny dziennie, za prąd, który pobierze będziemy musieli zapłacić około 0,34 zł dziennie. W ciągu roku, korzystanie z komputera kosztuje nas około 126 zł – oczywiście jeśli korzystamy z niego 4 godziny.

Czajnik elektryczny – 190 zł rocznie

Czajnik elektryczny należy do urządzeń, które pobierają bardzo duże ilości energii. Jeśli moc czajnika to 2000 W, a dzienny czas jego użytkowania nie przekracza 20 minut, to dzienny pobór energii wynosi 0,66 kWh, co kosztuje nas około 0,51 zł. W rocznym rozrachunku, za korzystanie z czajnika elektrycznego zapłacimy aż 190 zł.

Lodówka – 195 zł rocznie

Lodówka to urządzenie, które działa całą dobę. Energooszczędny model pobiera dziennie średnio 0,7kWh czyli ‘utrzymanie’ lodówki, kosztuje nas w granicach 0,55 zł. Roczny pobór energii lodówki to około 250 kWh, a więc jest to koszt w graniach 195 zł.

Zmywarka – 162 zł rocznie

Zmywarka to urządzenie, które bardzo ułatwia nam życie! W niektórych domach, jest uruchamiana nawet kilka razy dziennie. Producenci szacują, że jeden cykl pobiera średnio 0,8 kWh, co generuje dzienny koszt około 0,62 zł. Jeśli włączamy zmywarkę 5 razy w tygodniu, to zapłacimy za nią około 162 zł rocznie.

Płyta indukcyjna – 655 zł rocznie

Płyta indukcyjna w ciągu ostatnich lat stała się prawdziwym hitem. Jest ona coraz bardziej popularna – głównie ze względu na komfort i wygodę podczas użytkowania. Jednak większość użytkowników, chyba nie zdaje sobie sprawy, jak duży pobór energii ma to urządzenie. Jeśli używamy dwóch pól grzewczych przez około 0,5 godzin dziennie, to otrzymujemy pobór energii 2,3 kWh. Koszt dzienny to około 1,8 zł, co generuje roczny koszt utrzymania w wysokości 655 zł.

Piekarnik – 107 zł rocznie

Kolejnym urządzeniem, które mamy w naszej kuchni jest piekarnik. Mimo, że nie korzystamy z niego codziennie, to pamiętajmy, że on również wpływa na nasze rachunki za prąd. Zakładając, że posiadamy piekarnik o mocy 2000 W, który pracuje około 40 minut dziennie, to pobór energii wynosi 1,32 kWh, co generuje koszt 1,03 zł. Jeśli przyjmiemy, że korzystamy z piekarnika 2 razy w tygodniu, to rocznie zapłacimy za niego około 107 zł.

Pralka – 73 zł rocznie

Korzystanie z pralki i robienie prania, również wpływa na domowe rachunki. W przypadku energooszczędnych modeli, szacuje się, że jeden cykl prania kosztuje nas 0,70 zł. Jeśli robimy 2 prania tygodniowo, jest to koszt około 73 zł w ciągu roku.

Odkurzacz – 57 zł rocznie

Jednym z podstawowych urządzeń domowych jest też odkurzacz. Tutaj różnice w poborze mocy są bardzo duże i uzależnione od typu urządzenia. Najpopularniejsze modele odkurzaczy mają moc 700 W. Jeśli więc odkurzanie nie zajmuje nam dłużej niż godziny, to zapłacimy 0,55 zł. Zakładając, że odkurzamy mieszkanie dwa razy w tygodniu, rocznie zapłacimy około 57 zł.

Jak widzicie, urządzenia domowe pobierają różne ilości energii. Wartości podane w artykule są przybliżone, jednak z uwagi na szykujące się podwyżki – za każde urządzenie zapłacimy jeszcze więcej! Decydując się na zakup nowego sprzętu, warto wybierać modele energooszczędne i rozsądnie z nich korzystać.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij