Ceny prądu 2020 – prognoza wzrostu cen energii elektrycznej

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Wraz z początkiem roku  ceny prądu pójdą w górę. Podwyżki cen za energię elektryczną dotyczyć będą wszystkich – zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie ogłosił, że zapłacimy za prąd więcej niż dotychczas. Jakie są dalsze prognozy? Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku? Jak wysokie będą podwyżki? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu 

Dynamiczny wzrost cen prądu – ile zapłacimy za energię w 2020?

Jak wiadomo tuż po Nowym Roku czeka nas wzrost cen za energię elektryczną. Według wszelkich źródeł, prognozowana podwyżka cen prądu nastąpi bardzo dynamicznie. Biorąc pod uwagę wcześniejszą – stabilną sytuację, gdy ceny za prąd były zamrożone, z pewnością będzie ciężko nam się z tym oswoić. Oficjalnie wiadomo, że możemy przygotować się na 12% wzrost, jednak Szefowa Forum Energii prognozuje, że w późniejszych miesiącach ceny prądu mogą podnieść się nawet o 20%. Szykują się również zmiany w taryfach i cenach – wtedy, podwyżki dla firm mogą być wyższe, niż dla gospodarstw domowych. Kolejną zmianą będzie pojawienie się kolejnej opłaty – tak zwanej opłaty mocowej. Ma ona na celu zapewnienie pewnych rezerw, które będą zabezpieczeniem dla elektrowni.

Podwyżka cen prądu 2020 - dlaczego ceny prądu idą w górę?

Polska gospodarka energetyczna opiera się na węglu – jest to główny surowiec z którego korzystamy do produkowania prądu. Wzrost cen za energię elektryczną jest więc uzależniona  węgla - im droższy węgiel – tym droższa będzie produkcja prądu. Windowanie cen za węgiel automatycznie podnosi ceny energii.

Spółki chcą podnieść o 40%?

Podczas negocjacji, spółki energetyczne ogłosiły, że chcą podnieść ceny prądu aż o 40%. Na szczęście URE nie zaakceptowało sugerowanej podwyżki, jednak ceny i tak wzrosną. 17 grudnia 2019, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził sprzedaż energii na najbliższy rok dla Taurona. Ceny prądu dla klientów tej spółki wzrosną o 12%, co daje średnio 9 zł więcej miesięcznie. Jeśli chodzi o pozostałe spółki energetyczne, wciąż upierają się o podniesienie cen za prąd aż o 40%, prezes URE nie podjął jeszcze ostateczniej decyzji i prognozy nie zostały jeszcze zatwierdzone.

Wzrost konsumpcji = wzrost cen

Nie da się ukryć, że z roku na rok potrzebujemy coraz więcej prądu. Powstają nowe urządzenia elektryczne i innowacyjne rozwiązania, dlatego w ostatnich latach w Polsce odnotowaliśmy znaczny wzrost konsumpcji prądu. Korzystamy z nowych technologii, gospodarka cały czas się rozwija, a jakość naszego życia stale się poprawia – a wraz z tym, odnotowujemy wzrost zapotrzebowanie na energię. Według dostępnych badań, światowe zapotrzebowanie na energię wzrosło aż o 4%. Jest to najszybsze tempo wzrostu, jakie odnotowano od 2010 roku.

Jak przetrwać podwyżki prądu?

  • wybieraj sprzęty energooszczędne

Postaw na energooszczędne sprzęty. Oczywiście nie musisz od razu wymieniać całego AGD – wystarczy, że zaczniesz od żarówek. Wybierając energooszczędne świetlówki zmniejszysz pobór energii, będziesz zużywać go mniej, co przełoży się na niższe rachunki za prąd. Decydując się na sprzęty AGD, warto sugerować się nie tylko ceną, ale też klasą energetyczną. Mniejszy pobór energii przez sprzęty pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze (i energię) długofalowo.

  • używaj rozsądnie

Najprostszym sposobem na stale rosnące ceny za energię elektryczną jest jej oszczędzanie. Gaś światło po wyjściu z pokoju, dopasuj temperaturę do pory roku, wyjmuj wtyczki z gniazdek jeśli aktualnie nie korzystasz z jakiś urządzeń. Są to małe rzeczy, które w skali roku, mają ogromne znaczenie.

  • zainwestuj we własny prąd i bądź niezależny

Dobrym sposobem na mniejsze rachunki za prąd jest własna instalacja fotowoltaiczna. Moduły produkują energię ze słońca i gwarantują oszczędności. Stajemy się niezależni i wszelkie podwyżki cen za prąd już nas nie dotyczą. Można skorzystać z różnych dotacji, ulg podatkowych a tym samym obniżyć koszt własnej instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście tysięcy.

Oblicz ile możesz zaoszczędzić na własnej instalacji fotowoltaicznej.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij