Będą dopłaty do rachunków za prąd – sprawdź czy będziesz mógł skorzystać!

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Będą dopłaty do rachunków za prąd – sprawdź czy będziesz mógł skorzystać!

Ceny prądu ciągle idą w górę – nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak wysokie będą kolejne podwyżki, ale jedno jest pewne – zapłacimy znacznie więcej niż dotychczas! Rząd, ze względu na wysokie ceny szykuje dopłaty do rachunków za energię elektryczną dla osób, które najbardziej odczują podwyżki.

Rząd wie, że będzie naprawdę drogo

Zarówno prąd, jak i gaz, tuż po nowym roku będzie znacznie droższy. Wszystko za sprawą wzrostu kosztów produkcji – to właśnie przez nie, nasze rachunki mogą być wyższe nawet o 40% - tak twierdzi Enea. Niestety, praw ekonomii, nie da się oszukać. Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział już, że obecna sytuacja na rynku sprawia, że spore podwyżki są nieuniknione. Oprócz cen energii, dodatkowo wzrośnie też opłata mocowa. Ma być naprawdę drogo, dlatego rząd planuje rekompensatę dla części gospodarstw domowych w postaci dopłaty do rachunków.

Dopłaty do rachunków za prąd – dla kogo i w jakiej wysokości?

Dostawcy energii twierdzą, że Urząd Regulacji Energetyki będzie chciał chronić konsumentów przed podwyżkami cen. Możliwe, że zatwierdzi niższy, niż dyktowany aktualnymi warunkami wzrost cen. Szacują, że taryfy wzrosną o około 20%.

Rząd już szykuje się na podwyżkę i pracuje nad projektem ustawy rekompensującą konsumentom wzrost cen. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak wcześniej muszą być zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów, który będzie odpowiedzialny za znalezienie funduszy na ten cel.

Miliardy złotych dopłat dla gospodarstw domowych

Rekompensaty za podwyżki cen energii będą kosztować budżet państwa miliardy złotych. Wydaje się dużo, jednak takie kwoty pozwolą na odciążenie portfeli od 6 do 10% rodzin w Polsce. Dopłaty do rachunków będą przyznawane według kryterium dochodowego – trafią one do gospodarstw z najniższymi zarobkami, które będą narażone na ‘ubóstwo energetyczne’.

Jak sprawdzić czy otrzymam dopłatę?

Na rządowe dopłaty do rachunków będą mogły liczyć gospodarstwa domowe, których wydatki na energię elektryczną przekroczą 10% dochodu rozporządzalnego. Jak się to wylicza? Zsumowane zostają pensje netto wszystkich członków rodziny oraz inne dochody, takie jak 500+, pieniądze z wynajmu mieszkania i działalności gospodarczej. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosić kwota rekompensaty.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij