Czy Unia Europejska zakaże pieców gazowych? Ta rewolucja może nas sporo kosztować!

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

Unia Europejska już jakiś czas temu wprowadziła zakaz używania pieców węglowych i olejowych. Jak się okazuje, to nie koniec rewolucji, jakie szykuje dla nas Komisja UE. Bardzo prawdopodobne, że już niedługo piece gazowe również będą likwidowane - takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale również pomoże uniezależnić się od Rosji. Z jednej strony nie można się z tym nie zgodzić – z drugiej, jeśli koncept wejdzie w życie, czekać nas będzie prawdziwa rewolucja i ogromne wydatki.

Program Fit For 55

Plan jest taki, żeby do 2027 roku, Państwa UE przestały korzystać z pieców węglowych i gazowych. Dzięki temu, w 2030 roku zredukujemy emisję CO2 do 55%. Wprawdzie nie wiadomo jeszcze, czy projekt faktycznie wejdzie w życie, jednak jeśli to nastąpi, czekają nas duże zmiany…

Eksperci twierdzą, że likwidacja pieców gazowych prędzej czy później będzie miała miejsce – dlatego warto zacząć przygotowywać się na taki scenariusz. Redukcja dotychczasowych źródeł ciepła, wstrzymanie przyłączeń gazu –  to wszystko powinno dać nam do myślenia. Za chwilę może okazać się, że prąd będzie jedynym dostępnym sposobem ogrzewania budynków mieszkalnych i nie tylko.

Czeka nas najdroższe ogrzewanie w historii

Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla i gazu, ogrzewanie tej zimy będzie dla nas wszystkich dużym wyzwaniem – szczególnie finansowym. Z pewnością zyskają ci, którzy już wcześniej zdecydowali się na ogrzewanie elektryczne. Prąd jest jedynym źródłem energii, który można mieć za darmo. Pamiętajmy, że słońce nie wystawia rachunków – więc należałoby korzystać z niego bez ograniczeń!

Alternatywa pieców gazowych

Za ogrzewanie elektryczne w domu mogą odpowiadać nowoczesne kotły elektryczne lub pompy ciepła. Beneficjenci mogą starać się o dopłatę do powyższych urządzeń w rządowych programach (Mój Prąd, Czyste Powietrze, Moje Ciepło).

Piece elektryczne

Kotły elektryczne to nieduże urządzenia o estetycznym wyglądzie. Zapewniają bezobsługową pracę nie wydzielają spalin, i nie powodują emisji – są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Można je łatwo powiesić na ścianie w dowolnym pomieszczeniu – nie trzeba wykonywać przekopów, ich montaż jest szybki i prosty.

Pompy ciepła

Pompy powietrza, do ogrzewania domu wykorzystują energię z powietrza, wody lub gruntu. Następnie, przy udziale prądu, przekształcają ją w energię, którą można wykorzystać do ogrzania domu, wody użytkowej oraz ochłodzenia pomieszczeń latem. Jest to urządzenie bezobsługowe, które charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Pompa jest całkowicie bezpieczna i nie stwarza ryzyka wybuchu.

Ogrzewanie prądem

Czy plan zlikwidowania pieców gazowych wejdzie w życie? Tego nikt nie wie, warto jednak znać dostępne rozwiązania i alternatywy obecnych systemów grzewczych. Świadomy konsument, to mądry konsument, dlatego lepiej przygotować się na każdy scenariusz. Ogrzewanie prądem jeszcze kilka lat temu było mało popularne i postrzegane jako drogie. Dziś, energię elektryczną można mieć za darmo – prosto ze słońca. W porównaniu z cenami paliw i gazu, prąd jako źródło ciepła wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjny, niż dotychczas.

 

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij