5 urządzeń elektrycznych, które nawet gdy są wyłączone nadal zużywają prąd

Zapytaj eksperta

Masz pytania odnośnie przeczytanego artykułu?

Skontaktuj się

5 urządzeń elektrycznych, które nawet gdy są wyłączone nadal zużywają prąd.

Wychodząc codziennie do pracy albo kładąc się spać, zostawiamy wiele urządzeń podłączonych do gniazdka. Rzadko zastanawiamy się - czy pobierają wtedy prąd czy nie? A jeśli pobierają to ile? Prawda może się okazać zaskakująca dla wielu z nas.

Dekoder telewizyjny lub cyfrowy

Choć lubimy mieć wybór kanałów w telewizji, to – jak się okazuje – taka rozrywka może nas słono kosztować. Dekodery telewizyjne i cyfrowe w stanie czuwania potrafią pobierać nawet 25 W. Oznacza to, że zwiększają wydatki na prąd o prawie 100 zł w skali roku! Większość z nas nie przełącza dekodera nawet w tryb czuwania, myśląc że wyłączenie telewizora jest wystarczające. Wtedy koszty rosnąć nawet 5-krotnie.

Ładowarka bez telefonu

Odłączasz telefon od ładowarki i wychodzisz z domu. Jeśli urządzenie przez kilka godzin (albo nawet przez cały czas) podłączone jest jednak do gniazda, to błąd. Pomijając kwestie bezpieczeństwa, należy zwrócić uwagę na te, które związane są z finansami.  Pobierany przez ładowarkę wówczas prąd może nie jest wielki około 1,2 W,  jednak  w skali roku daje koszt 5 zł. Teraz zastanówmy się ile telefonów i takich ładowarek zostawionych w gniazdku mamy w domu?

Telewizor

Wiedziałeś, że naciśnięcie przycisku przenoszącego telewizor w tryb czuwania, nie wyłącza go? Urządzenie nadal pobiera prąd i może to być nawet 24W na dzień. Wtedy rocznie telewizor zużywa prądu za około 75 zł. Wszystko zależy od modelu odbiornika i tego ile ma już lat. Oczywiście nowsze telewizory są bardziej energooszczędne.

Laptop / komputer

Nawet wyłączony komputer mobilny pobiera całkiem dużo prądu, jeśli jest wpięty do gniazdka. Musi bowiem podtrzymywać przy życiu baterię, a także kilka innych funkcji.

Wartość ta jest jeszcze większa  nawet 96W na dzień w przypadku podłączonego do gniazda komputera. Nawet jeśli urządzenie jest wyłączone, to wciąż kontynuuje swoją pracę i naraża cię na obciążenia finansowe. Może być to kwota wynosząca w skali roku bliska 400 złotych!

Urządzenia z zegarami

Urządzenia z wbudowanymi zegarami (na przykład piekarnik czy mikrofalówka) są bardzo przydatne w kuchni, ale pobierają niemało energii. Nawet jeśli ich nie używasz, ale pozostawiłeś włączone do prądu, to możesz spodziewać się, że pobiorą około 108 W na dzień. To z kolei, w skali roku, może cię kosztować ponad 400 złotych.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że wszystkie wartości (zarówno te, które dotyczą zużycia prądu, jak i potencjalnych kosztów) uzależnione są od rodzaju sprzętu oraz aktualnych cen prądu. Jeśli patrzymy na te sumy oddzielnie, mogą wydawać się małe, szczególnie w stosunku rocznym. Jeśli jednak dodamy do siebie wszystkie te urządzenia, to może wyjść niemała kwota, którą moglibyśmy przeznaczyć na dużo przyjemniejsze rzeczy.

 

 

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.

Zamknij