Solartime

Solartime

poniedziałek, 06 lipiec 2020 14:03

Instalacja fotowoltaiczna 3 kWp

Najpopularniejsze zestawy pv, czyli instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 kWp

Aby instalacja fotowoltaiczna miała sens, konieczne jest przeprowadzenie audytu, na podstawie którego dobrana zostanie odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej. Wielkość instalacji pv powinna być dopasowana w taki sposób, aby wyprodukowana w ciągu roku energia, nie przekraczała rocznego zużycia. Według statystyk, najbardziej popularną i najczęściej montowaną instalacją jest zestaw o mocy 3 kWp. Okazuje się, że taka moc instalacji zdoła pokryć zapotrzebowanie na prąd większości polskich rodzin. Ile kosztuje instalacja 3kWp? Czy mała instalacja pv przynosi uzyski? Czy warto zakładać instalację 3 kWp?

Zacznijmy od początku - czym jest fotowoltaika?

Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnimy pokrótce czym jest fotowoltaika i jak działa. Panele fotowoltaiczne dzięki swojej budowie, przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną - mamy więc własny darmowy prąd. Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik – jest to urządzenie które przekształca prąd stały w prąd zmienny – prościej mówiąc, dzięki niemu mamy prąd gniazdkach, do których możemy podłączyć wszystkie elektryczne urządzenia. Pozostałe części fotowoltaiki to systemy montażowe, które są indywidualnie dobierane do każdej instalacji – chodzi tutaj o wszelkie śruby, mocowania oraz konstrukcje. Wiemy już, z czego składa się i jak działa instalacja fotowotlaiczna, teraz przejdźmy do tego, ile energii zużywa nasz dom.

Zalety instalacji 3 kWp

Bardzo dużą zaletą instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp jest to, że zajmuje ona niewiele miejsca. W zależności od rodzaju oraz mocy modułów – taki zestaw potrzebuje około 18 m2 powierzchni dachu. Na instalację 3 kWp składa się około 8-9 modułów fotowoltaicznych – w zależności od tego z modułami o jakiej mocy mamy do czynienia. Oznacza to, że nawet na niewielkim dachu, instalacja bez problemów się zmieści.

Dla kogo instalacja 3 kWp będzie odpowiednia?

Jeśli twoje miesięczne rachunki za prąd, oscylują w granicach 100-200 złotych, to instalacja o mocy 3 kWp powinna pokryć twoje energetyczne zapotrzebowanie. Dzięki temu, nie będziesz płacić za prąd i wszelkie podwyżki cen, za energię elektryczną, nie będą cię już dotyczyć. Będziesz niezależny i zapewnisz bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Ile kosztuje instalacja 3 kWp?

Koszty poszczególnych instalacji fotowoltaicznych o mocy 3 kWp mogą oscylować w granicach kilkunastu tysięcy. Różnice w cenach w głównej mierze wynikają z jakości użytych komponentów, a także rodzaju pokrycia dachowego. Decydując się na mikroinstalację, możemy skorzystać z dotacji z programu Mój Prąd, a pozostałą kwotę – odliczyć od podatku dochodowego. Tym samym finalny koszt instalacji 3 kWp będzie niższy.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w zimie?

Okazuje się, że instalacja fotowoltaiczna przynosi nam uzyski, nawet w zimowe, pochmurne dni. Na załączonym obrazku możecie zobaczyć zrzut ekranu z aplikacji monitorującej – dotyczy to instalacji o mocy 3kWp – z 9 lutego 2020 r. Instalacja fotowoltaiczna działa i produkuje nam prąd przez cały rok – bez względu na porę roku. W okresach letnich, gdy dzień jest dłuższy odnotujemy większe uzyski, niż w okresie jesienno-zimowym, jednak nawet w pochmurne dni, instalacja fotowoltaiczna pracuje.

Dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej

Jak określić moc instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim musimy wiedzieć ile prądu zużywamy w domu w ciągu roku. Tak naprawdę, to od tego parametru będzie uzależniona wielkość instalacji fotowoltaicznej oraz cena. Jak sprawdzić ile energii zużywa nasz dom? Wystarczy sięgnąć po rachunki za energię elektryczną – idealnie sprawdzi się roczne podsumowanie. Na ich podstawie możemy poznać przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważne jest, aby wielkość instalacji pv nie była ani za mała, ani za duża. Aby dobrać odpowiedną moc instalacji fotowoltaicznej, należy również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania na energię – istotne jest to, czy w najbliższym czasie planujemy zakup nowych urządzeń elektrycznych lub zmienić sposób ogrzewania domu. Dogłębna analiza rachunków za energię elektryczną pozwoli nam określić przybliżoną moc oraz koszt instalacji fotowoltaicznej.

 

 Napisz i odbierz bezpłatny projekt i audyt!

Formularz kontaktowy

Proszę wpisać imię i nazwisko
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę wpisać numer telefonu
Wpisz kod pocztowy
Proszę uzupełnić treść wiadomości.
Nieprawidłowe dane

Premia termodernizacyjna

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością – wzrasta nasza świadomość, chcemy być bardziej eko i widzimy, że inwestycja w odnawialne źródła energii, po prostu się opłaca. Rządowi również zależy na ochronie środowiska oraz rozwoju OZE, dlatego dla właścicieli własnych instalacji fotowoltaicznych stworzył liczne udogodnienia oraz dotacje, które skutecznie obniżają koszty instalacji pv. Do tej pory, można było korzystać z dofinansowania z programu Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy Prosument, jednak 12 kwietnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja, która otwiera kolejne możliwości fotowoltaiczne! Na czym polega premia termomodernizacyjna i do kogo jest skierowana? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

12 kwietnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Upraszczając – rząd wprowadził wyższą premię termomodernizacyjną za montaż instalacji fotowoltaicznej, aby zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych i gmin, do inwestycji w odnawialne źródła energii czyli również w fotowoltaikę.

Premia termomodernizacyjna – jak to wygląda?

Za premię termomodernizacyjną odpowiedzialny jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wypłaca wsparcie w formie spłaty części kredytu, zaciągniętego w banku. W przypadku premii, nie ma tutaj ograniczeń kwotowych – tak jak to jest w przypadku programu Mój Prąd, czy Czyste Powietrze.

Aby otrzymać premię, należy co najmniej 50% inwestycji pokryć za pomocą kredytu. Inwestorzy, którzy opłacą instalację fotowoltaiczną z wyłącznie własnych środków nie mogą liczyć na premię, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, warto sprawdzić wszystkie dostępne rodzaje dotacji i wybrać tą, która pozwoli otrzymać największy zwrot.

Premia termomodernizacyjna – ile możesz zyskać?

Każdy, kto zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej może otrzymać premię w wysokości 21% kosztów całego przedsięwzięcia. Górną granicą instalacji jest moc 50 kWp. Sposób obliczania premii został dodatkowo uproszczony, co znacznie ułatwia otrzymanie premii.

Kto może skorzystać z premii termomodernizacyjnej?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, czy masz firmę – możesz otrzymać 21% wsparcia. Z programu mogą skorzystać również wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz towarzystwa budownictwa społecznego. O wsparcie mogą ubiegać się także gminy i to właśnie one powinny najbardziej zainteresować się tą formą dotacji. Premia termomodernizacyjna to duże możliwości i szansa na perspektywy OZE szczególnie dla wspólnot mieszkaniowych oraz bloków, które do tej pory nie mogły liczyć na większe wsparcie. Upraszczając – im większa inwestycja, tym większa premia.

Premia termomodernizacyjna – jaki to ma cel?

Głównym założeniem programu jest przede wszystkim oszczędność energii – dlatego całe przedsięwzięcie powinno doprowadzić do zmniejszenia naszego zapotrzebowania na energię. Premia termomodernizacyjna jest najbardziej opłacalna przy większych inwestycjach – dlatego program, dedykowany jest głównie do gmin, spółdzielni oraz firm. Przykładowo – inwestując 50 tys. Możemy otrzymać 10,5 tys. premii. Premia wypłacana jest po zakończeniu całej inwestycji.

Potrzebne dokumenty

Podstawowym warunkiem skorzystania z wyższej premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie audytu energetycznego jeszcze przed rozpoczęciem prac. Audyt składa się wraz z wnioskiem kredytowym do banku i czeka się na decyzję. Bank Gospodarki Krajowej sprawdza założenia projektu i na podstawie własnych założeń przyjmuje inwestycję do programu. Kredyt uruchamiany jest dopiero wtedy, gdy premia zostanie przyznana. Premia wpływa na konto dopiero wtedy, gdy całe przedsięwzięcie zostanie ukończone w terminie – potrzebne jest potwierdzenie od banku, projektanta oraz inspektora nadzoru. Bank przeznacza otrzymaną premię na spłatę kredytu.

środa, 15 kwiecień 2020 09:57

Program mój prąd

Rzadowy program mój prąd 

Instalacje fotowoltaiczne tańsze o 5 000 zł – czyli zasady otrzymania dofinansowania z programu ‘Mój Prąd’ Otrzymaj 5 000 zł dopłaty do fotowoltaiki

Program ‘Mój Prąd’ to rządowy projekt skierowany do gospodarstw domowych w całej Polsce. Zakłada on refundację instalacji fotowoltaicznej w wysokości 5 000 zł. Szacuje się, że kwota, która znajduje się w puli, wystarczy na wsparcie około 2000 tysięcy domostw. Pierwszy nabór programu ‘Mój Prąd’ ruszył 30.08.2019 r. i zakończył się 20.12.2019 r. Już na początku bieżącego roku – 13.01.2020 r. ruszył drugi nabór i będzie on trwać do 18.12.2020 r. lub wyczerpania środków.

Kiedy można starać się o obniżenie kosztów fotowoltaiki?

Niestety, projekt nie działa ‘wstecz’ a to oznacza, że z dofinansowania z programu Mój Prąd mogą skorzystać jedynie osoby, które założyły instalację fotowoltaiczną po 23 lipca 2019 r. Jeśli fotowoltaika była założona szybciej, to niestety nie można otrzymać dotacji.

Ile dofinansowania można otrzymać z programu ‘Mój Prąd?

Dotacja z programu ‘Mój Prąd przybrała formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Ile pieniędzy można otrzymać? Dofinansowanie rządowe może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie może wynieść więcej niż 5 000 zł. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej zwykle przekracza 10 000 zł, dlatego w praktyce, większość osób otrzymuje dotację w wysokości 5 000 zł. Z programu ‘Mój Prąd’ mogą skorzystać właściciele instalacji o mocy od 2 do 10 kWp – większe oraz mniejsze instalacje fotowoltaiczne nie kwalifikują się do programu.

Kto może skorzystać z programu ‘Mój Prąd’?

Program ‘Mój Prąd’ dedykowany jest osobom fizycznym, które wytwarzają prąd na własny użytek. Podstawowym wymogiem jest zawarcie umowy kompleksowej, która reguluje wszelkie kwestie związane z wprowadzeniem energii do sieci elektrycznej, którą produkuje nasza mikroinstalacja.

Fotowoltaika cena niższa o 5 000 zł

Dotacja z programu ‘Mój Prąd’ zwolniona jest z podatku PIT. Co to oznacza w praktyce? Beneficjent otrzyma 5 000 zł dofinansowania ‘na rękę’.

Panele fotowoltaiczne cena – kiedy nasza instalacja się zwróci?

Przy obecnych formach wsparcia, instalacja fotowoltaiczna zwróci się po około 5-6 latach. Biorąc pod uwagę ciągłe wzrosty cen prądu, niebawem może okazać się, że fotowoltaika będzie zwracała się jeszcze szybciej i finalna cena instalacji fotowoltaicznej będzie niższa.

Gdzie znajdę wniosek o dotacje z programu ‘Mój Prąd’?

Wniosek od rozpoczęcia pierwszego naboru dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można złożyć go osobiście, listownie lub online na portalu GOV.pl.

poniedziałek, 30 marzec 2020 08:53

Steca-inwerter do instalacji fotowoltaicznej

Nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inaczej inwenter). Inwenter często określany jest ‘sercem’ mikroinstalacji. Jest to urządzenie odpowiedzialne za przemianę prądu stałego, w zmienny – prościej mówiąc, dzięki inwenterowi Steca mamy prąd w gniazdkach.

Inwerter Steca

Inwenter Steca to niemiecki produkt o bardzo wysokiej jakości. Należy do jednych z najbardziej popularnych i najmniej awaryjnych falowników dostępnych na światowym rynku. Steca to inwenter, który w całości produkowany jest w Niemczech, co oczywiście niesie za sobą dobrą jakość. Fabryka jest wysoce zautomatyzowana i korzysta z najlepszej jakości komponentów, które charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością.

Steca-inwerter

Zalety Inwertera Steca:

Inwenter Steca ma aż 7 lat gwarancji od producenta – nie trzeba się nigdzie rejestrować, ani logować, aby otrzymać okres ochronny – wszystko dostajemy ‘od razu’, bez zbędnych wymagań i działań z naszej strony. Dodatkowo, Steca inwenter oferuje chmurę do monitoringu – cały czas możemy monitorować i kontrolować pracę naszego urządzenia bez dodatkowych opłat i kosztów. Ogromną zaletą falowników Steca jest to, że w razie jakiejkolwiek usterki, można w łatwy sposób skontaktować się z producentem, a nie ‘kombinować’ jak w przypadku inwenterów sprowadzanych z Chin.

Falownik Steca posiada również unikalną koncepcję chłodzenia. Co to oznacza? Niemiecki inwenter Steca posiada najwyższe współczynniki sprawności, co pozwala mu na bezawaryjną pracę nawet w bardzo skrajnych warunkach temperaturowych.

Inwenter Steca dostępny jest zarówno w formie jednofazowej, jak i trójfazowej. Mogą być stosowane zarówno dla osób prywatnych (budynków mieszkalnych) jak i dla firm (budynków komercyjnych). Steca inwenter jest kompatybilny zarówno z instalacjami podłączonymi do sieci, jak i z systemami, które magazynują energię w akumulatorach.

Coraz więcej osób decyduje się na inwenter Steca. Nie ma co się dziwić – duża dostępność, parametry, gwarancja – to wszystko sprawia, że udział falowników Steca na rynku europejskim dynamicznie wzrasta.

Przeczytaj o falownikach

Czy epidemia koronawirusa przyczyni się do większych rachunków za prąd?

Większość firm, ze względu na aktualnie panującą sytuację, zdecydowała się na zdalny system pracy. Jest to bardzo odpowiedzialne zachowanie ze strony pracodawców i pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki z domu i nie narażają siebie oraz innych na rozprzestrzenianie się wirusa. Zamknięcie szkół, tryb zdalny – wiele rodzin spędza całe dnie w domu, a to może wpłynąć na zwiększenie się rachunków za prąd.

Jak zabezpieczyć się przed wyższymi rachunkami za prąd?

Praca zdalna jest aktualnie najrozsądniejszym rozwiązaniem, jakie pracodawca może zaproponować swoim pracownikom. Dzięki temu, firma może pracować jak dotychczas – zmienia się tylko miejsce wykonywanych przez nas obowiązków. Praca zdalna to dla niektórych zmora, dla innych udogodnienie – jednak trzeba liczyć się z tym, że przebywając w domu w godzinach swojej pracy, możemy przyczynić się do większego poboru energii, a tym samym do wyższych rachunków za prąd.

Praca zdalna, a rachunki za prąd

Jeśli pracujesz zdalnie, twój dzień pewnie zaczyna się od przygotowania kawy lub herbaty. Włączasz komputer i wykonujesz swoje obowiązki. W trakcie pracy włączasz telewizor lub radio – żeby tylko zagłuszyć tą ‘grobową’ ciszę, do której nie jesteś przyzwyczajony. W tak zwanym między czasie, nastawiasz pranie, bo skoro już jesteś w domu, to warto to wykorzystać. Później druga herbata, jakieś jedzenie – i tak cały czas coś. Jesz, pijesz, jesz, pijesz i rzucasz okiem na chodzący w tle telewizor. W ten sposób zużycie energii w ciągu dnia znacząco wzrasta – co w niedalekiej przyszłości przełoży się na większe rachunki za prąd.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zdecydowanie najwięcej prądu pobierają sprzęty, które wykorzystują prąd do szybkiego podgrzewania wody lub jedzenia – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, płyta indukcyjna. Tak! To nie komputer zużywa najwięcej prądu – tylko czajnik! Jeśli 8 godzin pracujesz w domu, to musisz liczyć się z tym, że zużyjesz więcej prądu, a wzrost poboru energii będzie widoczny – jak tylko otrzymasz rachunki za ten okres.

Korzystaj mądrze

Skoro już pracujesz w domu, to zadbaj o to, aby nie marnować wyprodukowanej już energii. Przygotowując kawę lub herbatę, przygotuj jej większą ilość do dzbanka – jedno podgrzanie wody zużyje nam mniej energii, niż kilkakrotne!

Oszczędzaj światło – jeśli aktualnie przebywasz w salonie, to światło w kuchni niekoniecznie musi się świecić! Korzystaj świadomie, a nie odczujesz za bardzo tego, że pracujesz w domu!

Wbrew pozorom, bardzo dużo energii elektrycznej pobierają żarówki. Tak! Zwykłe żarówki są prawdziwym ‘wyjadaczem’ energii – dlatego warto zamienić tradycyjne żarówki na oświetlenie LED – nie dość, że takie oświetlenie posłuży ci znacznie dłużej, to będzie zużywało mniej energii!

Zainwestuj w fotowoltaikę

W idealnej sytuacji są teraz osoby, które posiadają własne mikroinstalacje pv. One nie muszą martwić się o większe rachunki – bo mają własny prąd. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię, z której mogą na bieżąco korzystać. Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej produktywna wtedy, kiedy świeci słońce – a więc między 7 rano, a 18 popołudniu  - czyli wtedy, kiedy pracujemy w domu, zdalnie. Zamiast oddawać energię do Zakładu Energetycznego, możemy z niej korzystać – oczywiście nie narażając się w ten sposób na większe rachunki. Mamy własny prąd, dlatego nie trzeba się ograniczać – ba! Wręcz przeciwnie – możemy wykorzystać czas pracy zdalnej, na nadrobienie domowych zaległości - na przykład w praniu. Aktualnie, instalacje fotowoltaiczne zwracają się po około 5-6 latach, jest to więc idealny czas na spotkanie z doradcą i zapoznanie się z tematem. Rynek fotowoltaiczny przechodzi aktualnie ogromne oblężenie. Coraz więcej osób decyduje się na własną mikroinstalację – bo to się po prostu opłaca! Zyskujesz niezależność energetyczną i nie musisz martwić się o stale rosnące ceny prądu! Korzystasz kiedy chcesz i ile chcesz!

Instalacja fotowoltaiczna-jak działa?

Ceny za energię elektryczną stale rosną i z roku na rok jesteśmy zmuszeni płacić coraz więcej za prąd. Wiele osób chcąc obniżyć swoje rachunki szuka alternatywnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym możemy obniżyć rachunki za prąd nawet do zera! Instalacja  przekształca energię słoneczną w prąd, a jej głównym elementem są panele oraz falownik.  Czy warto montować panele na dachu?  Jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Jak działa fotowoltaika? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ogrzewanie domu prądem – dlaczego warto?

Koszty ogrzewania domu stanowią aktualnie ok 40% domowych wydatków. Ciężko byłoby z niego zrezygnować, ale są sposoby na bardziej ekonomiczne rozwiązania na których możemy zaoszczędzić. Przykładem może być ogrzewanie elektryczne, które w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością, a w połączeniu z fotowoltaiką stanowi aktualnie najbardziej opłacalny system grzewczy.

 

Ceny prądu 2020 – prognoza cen energii elektrycznej 

Wraz z początkiem roku  ceny prądu pójdą w górę. Podwyżki cen za energię elektryczną dotyczyć będą wszystkich – zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie ogłosił, że zapłacimy za prąd więcej niż dotychczas. Jakie są dalsze prognozy? Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku? Jak wysokie będą podwyżki? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu